Historie naší kapely započala se psát v polovině roku 2009 jako projekt Universal Solution, kde se setkali Sváťa a Zachy. Kvůli různému úhlu pohledu na muziku a zkoušení, došlo těmto 2 muzikantům, že musí hledat dále vhodnější lidi s podobným přístupem. Tedy po rozchodu s kytaristou a bubeníkem, projekt Universal Solution přestal mít význam. Oba zmiňovaní se vehementně pustili znovu do hledání nových členů a sestavení naplno hrající kapely. Zanedlouho našli výborného bicmana - Fleshe, který zrovna k našemu štěstí pro jisté neshody opouštěl svojí kapelu a neméně dobře hrajícího kytaristu Martina, který ale kvůli škole s námi působil pouhé 2 zkoušky. Nastálo se k nám připojila naše kamarádka pěnice - Markéta. Ta působila již předtím v jedné metalové skupině, kde ovšem nepanovaly dobré vztahy. Jinak byla hlavně známa z karaoke Buena Visty, kde to dokázala pořádně rozparádit.
   Započali jsme úplně od nuly a tvořili pouze naše vlastní písně. První zkoušky, po téměř neřešitelné situaci bez zkušebny, započaly od listopadu roku 2009. Bylo to pro všechny dost obtížné období. Občas jsme si připadali značně bezradně a sehrání nějak stále nebralo konce. Ani Markéta nevěřila, že máme před sebou společnou budoucnost a proto se zkoušek moc neúčastnila. Avšak vše se podařilo a už po měsíci změnila přístup, protože postup vpřed byl zřejmý.
   Další problém nastal, tak jako v každé začínající kapele, s hledáním názvu. Dali jsme si záležet a nespokojili se s málem. Po vyloučení několika desítek relativně dobrých názvů (např. Jarní vánek :D) přišel Zachy s názvem ze Zaklínače - CREYDEN. Tento název používala před bezmála 20 lety jedna dnes již neexistující polská kapela. Tedy jsme jejich následovníci a budeme hrát tak, aby na nás mohli být hrdí.
   Cílem CREYDENu je rozhodně se nestylizovat. Každý by si měl v naší tvorbě přijít na své. Hrajeme pro širokou skupinu posluchačů. Nestojíme o to stát se nějakými rychlokvaškami. Zakládáme si na soustavné, svědomité práci a rozhodně stojíme na druhé straně komerce popových shitů, který inkasujou nehorázný peníze za nic (v lepším případě za playback). Naopak nás těší, že radia začínají hrát více rockové muziky a lidé si snad konečně začínají vážit live music. Stále ještě však stojí před námi spousta práce. Naštěstí je pro nás hudba zábavou. Takže jdeme do toho!

Sestava 2010:
Markéta - zpěv
Sváťa - kytara
Zachy - baskytara
Flesh - bicí

   Počátkem roku 2011 započíná pro kapelu CREYDEN nová éra. Konkrétně to bylo 4.1. kdy přišla zpráva od basáka Ládi, že odchází z kapely zejména kvůli pracovnímu postupu. Datum si pamatuju přesně díky následující zprávě od kytaristy Sváti: "Dnes 4.1. jsem se pěkně nasral...". Láďa nicméně slíbil, že všech 5 nasmlouvaných koncertů dohraje a tedy skončí 9.4. na koncertě s Rimortis. Začli jsme tedy intenzivně hledat nového spoluhráče na basu. Postupně odpadli 2 z nezájmu a z nedostatku času. Trpké sdělení nastalo po vyhraném kole soutěže Múza, kdy Láďa odmítl odehrát poslední koncert. V té době jsme zkoušeli už ale třetího basáka, kterej vypadal slibně. Avšak 4 dny před koncertem napsal zprávu, že mu to tatínek nedovolí (v 21 letech - fakt síla). Nakonec jsme koncert odehráli jako 3 stateční bez basáka a ohlasy byly kupodivu pozitivní.
   V této beznadějné situaci se zdálo, že štěstí naší kapele není vůbec nakloněno. Po nikterak vydařeném roce 2010, kdy kromě natočení demáče, byly časté 2 měsíční pauzy koncertování, kdy kytarista Sváťa málem přišel o život při protržení plíce a nehledě na časté řeči o konci zpěvačky Markéty; to vypadalo, že kapela padne. Čirou náhodou jsem narazil v jedné debatě na basáka a po vzájemném oťukávání se mi ho podařilo ulovit :). Jaké blaho nás zaplavilo, když na první zkoušce vyfiknul sedm našich písniček. A povahou pohodář jako my... no co víc si přát? Snad jen aby nám to vydrželo. A tak tedy do kapely přichází Phantom Míra Vaniš. Bývalému basákovi Láďovi Zachardovi tímto chceme poděkovat za jeho roční působení.
   Jelikož když už něco děláme, tak to děláme pořádně, přibrali jsme do naší smečky také italského kytaristu se jménem Giovanni Giuseppe Sferratore. Nyní naše muzika dostává nový rozměr...

Současná sestava:
Mandolína - zpěv
Sváťas - kytara
Giovanni - kytara
Phantom Míra - baskytara
Ing. Fleshojc - bicí